TRT Dizisindeki Set Çalışanları Topluca İşten Çıkarıldı

Fatih Sultan Mehmet’in hayatını ele alan ‘Mehmed: Fetihler Sultanı’ dizisi, TRT 1’de ekranlara geliyor. Başrolünü Serkan Çayoğlu’nun üstlendiği dizi, ağır çalışma koşulları, eksik prim ve set çalışanlarının toplu olarak işten çıkarılmasıyla gündeme geldi.

“Mehmed: Fetihler Sultanı” dizisi setinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili DİSK’e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası bir açıklama yayımladı.

Sine-Sen’in X hesabından yapılan paylaşımda “Yasadışı çalışma saatleri, bölüm başı ücret dayatması, eksik prim, ağır çalışma koşulları, toplu işten çıkarma… Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi emekçileri yalnız değildir. Aralarında çok sayıda üyemizin bulunduğu emekçilerin hak mücadelesinin yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

Dizi setinde iş güvenliği önlemlerinin alınmadığına dikkat çekilerek, geçen ocak ayında sette bir yangın çıktığı ve işçilerin hayatının tehlikeye atıldığı belirtildi.

‘TRT’NİN ÇOK SAYIDA PROJESİNDE HUKUKA AYKIRI ÇALIŞMA’

Sinema Emekçileri Sendikası’ndan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Yapımcılığını Miray Yapım Film Prodüksiyon Reklam Yayıncılık San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin üstlendiği ve TRT’de yayınlanan “MEHMED: FETİHLER SULTANI” adlı dizi filmin çekimlerinde, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 41. ve 63. Maddelerinde belirtilen azami çalışma süresi aşılarak günlük 16 saati bulacak şekilde çekimler yapıldığı ve dinlenme sürelerine uyulmadığı sendikamıza ulaşan şikâyetler üzerine tespit edilmiştir.

Ücretlerin haftalık olarak ödenmesi gerekirken, bölüm başı ücretin dayatılarak eksik ödendiği, SGK primlerinin gerçek ücretler üzerinden yatırılmadığı, sette işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulmadığı, ağır çalışma koşulları altında çalıştırıldığı projede, içlerinde çok sayıda üyemizin de bulunduğu işçiler toplu olarak hiçbir sebep bildirilmeksizin işten çıkarıldığı gibi yerlerine yeni ekipler alınarak çekimlere devam edilmiştir.

İş güvenliği önlemleri alınmaksızın yapılan çekimler esnasında, 09.01.2024 tarihinde filmin setinde yangın çıkmış, gerçekleşen korkunç olayda sette hâlihazırda çalışan işçiler hayati tehlike atlatmışlardır.

Set ekipmanlarını yangından kurtaran çalışanlara yapım şirketince bir teşekkür bile çok görülmüş üstüne üstlük yangın esnasında setin paydos ettiği ve hiçbir çalışmanın bulunmadığı yönünde verilen bilgi ile kamuoyu yanıltılmıştır.

Bütün bu hukuka aykırılıklar karşısında; yapım şirketi ile sendikamızın yürüttüğü görüşmeler ve işçilerin arabuluculuk süreçlerinde yasal hakların karşılanması talebinde sonuç alınamamıştır.

Miray Yapım şirketinin hali hazırda keyfi ve ağır çalışma koşulları altında sette çekimleri sürdürdüğü bilinen bir gerçektir. Çok sayıda projesinde bu mahiyette hukuka aykırı çalışma koşullarını tespit etiğimiz, kamu kurumu olan TRT’yi duyarlı olmaya ve sorunların giderilmesi yönünde girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz.

Sendikamızın, işverenlerin tüm hukuksuz uygulamalarına karşı sürecin takipçisi olduğunu, işçilerin hak ve alacaklarının karşılanması ile iş güvenliği ve işçi sağlığının temini için gerekli yasal süreçleri başlattığımızı ve işçiler kanalıyla yürütülen davaların da takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x